آمریکا سال 2016 میزبان آ سه آن می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی گفت که کشورش میزبان نشست سال آینده سران اتحادیه جنوب شرق آسیا موسوم به آ .سه .آن خواهد بود.

آمریکا سال 2016 میزبان آ سه آن می گردد

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در سخنانی اتهامات مطرح مبنی بر عدم تمرکز این کشور بر آسیا به دلیل بحران کنونی در خاورمیانه را رد نموده و گفت: از رهبران کشورهای عضو آسه آن برای نشست سال آینده اتحادیه جنوب شرق آسیا دعوت نموده ام. برخورداری از روابط خوب با کشورهای آسیایی برای آمریکا از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی در انتها نشست آ.سه. آن گفت که در سفر آسیایی خود از تحولات تروریستی پاریس، لبنان و سوریه نیز غافل و یا بی خبر نبوده است.

اوباما ادامه داد: تحولات این منطقه موجب انحراف از چالش های اصلی در دنیا نمی گردد، بلکه برای امنیت، رفاه و آسایش بشری نیز حیاتی به شمار می آید.

کشورهای مالزی، فیلیپین و تایلند در سال 1961 با صدور اعلامیه بانکوک، اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرق موسوم به آ.سه.آن، را ایجاد کردند. مدتی بعد مسائل میان این کشورها منجر به انحلال این اتحادیه شد. تلاشهای بعدی برای احیای این اتحادیه در سال 1967 به ثمر نشست و آ سه آن این بار با عضویت پنج کشور اندونزی، مالزی، سنگاپور، فیلیپین و تایلند تشکیل شد هم اکنون آ.سه.آن دارای ده عضو است شامل: اندونزی، کامبوج، برونئی، لائوس، مالزی، میانمار (برمه سابق)، فیلیپین، سنگاپور، تایلند و ویتنام.

این اتحادیه با احتساب جمعیت کشورهای عضو 537 میلیون نفر جمعیت دارد و مساحت آن به 4 میلیون و 500هزار کیلومتر مربع می رسد. مقر آ.سه.آن در جاکارتا قرار گرفته است.آ سه آن پس از آمریکا، چین، ژاپن و اتحادیه اروپا، قدرتمندترین قطب مالی دنیا محسوب می گردد .کشورهای عضو آ.سه.آن در سال 1989 با شش کشور دیگر (ایالات متحده آمریکا، کانادا، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و زلاندنو) شورای همکاری مالی آسیا و اقیانوس آرام (آپک) را به وجود آوردند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آمریکا سال 2016 میزبان آ سه آن می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا سال 2016 میزبان آ سه آن می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید