اتحادیه اروپا ضرب الاجل هسته ای ایران را رد کرد

اتحادیه اروپا ضرب الاجل هسته ای شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران را رد کرد و خواهان پایبندی تهران به تعهداتش ذیل برجام شد.

اتحادیه اروپا ضرب الاجل هسته ای ایران را رد کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اتحادیه اروپا امروز (پنجشنبه) با صدور بیانیه ای هرگونه اولتیماتوم از سوی جمهوری اسلامی ایران درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را رد کرد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، اتحادیه اروپا در واکنش به مهلتی 60 روزه ایران برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی اروپا و همچنین توقف بعضی اقدامات ذیل برجام، خاطرنشان کرد که هیچ ضرب الاجلی را از سوی تهران نمی پذیرد.

در بیانیه مشترک فدریکا موگرینی نماینده ویژه اتحادیه اروپا و وزرای خارجه سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا که در خروجی وبگاه این سازمان قرار گرفته، آمده است: ما با نگرانی شدید، بیانیه ایران درباره تعهداتش ذیل برجام را ملاحظه می کنیم. ما تماما به حفظ و اجرای کامل برجام پایبند هستیم، (توافقی) که دستاوردی مهم در ساختار عدم اشاعه هسته ای جهانی و به نفع امنیت تمام ما است.

موگرینی و وزرای خارجه سه کشور با درخواست تحکم آمیز از ایران برای اجرای کامل تعهداتش ذیل برجام و برنداشتن گام های تنش زا، تاکید کردند: ما هرگونه اولتیماتوم را رد می کنیم و پایبندی ایران به تعهداتش ذیل برجام را بر اساس عملکرد آن و معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای (اِن.پی.تی) ارزیابی می کنیم.

در این زمینه، ما نقش مهم آژانس بین المللی انرژی اتمی در نظارت و راستی آزمایی از اجرای تعهدات هسته ای ایران را یادآور می شویم. ما همچنین امیدواریم که ایران به پایبندی به فرمت ها و مکانیزم های مستقر ذیل برجام، شامل کمیسیون مشترک برجام ادامه دهد.

این بیانیه ضمن تاکید مجدد بر پایبندی محکم اتحادیه اروپا به تعهداتش ذیل توافق هسته ای می افزاید: که شامل لغو تحریم ها برای منفعت مردم ایران می گردد. در این رابطه، ما از بازگشت تحریم های ایالات متحده درپی خروج این کشور از برجام، متأسف هستیم.

ماس، لودریان، ظریف، موگرینی

اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و بریتانیا با درخواست نه چندان مؤثر از کشورهای غیر عضو در برجام برای عدم انجام اقدامات تنش زا، در سرانجام گفتند: ما مصمم هستیم تا اقدامات برای تداوم تجارت قانونی با ایران را ادامه دهیم که شامل عملیاتی کردن کانال سازوکار ویژه اقتصادی اینستکس می گردد. ما از کشورهای غیر عضو در برجام می خواهیم از هرگونه اقدامی که مانع اجرای کامل تعهدات طرف های باقی مانده در توافق می گردد، اجتناب نمایند.

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شامگاه پنجشنبه با صدور دستوری اجرایی، تحریم های جدیدی را علیه صادرات فلزات ایران ازجمله آهن، فولاد، آلومینیوم و مس اعمال کرد (جزئیات بیشتر).

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران روز گذشته (18 اردیبهشت 1398) با صدور بیانیه ای از توقف بعضی اقدامات تهران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خبر داده و و به کشورهای باقیمانده در توافق 60 روز فرصت داد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی را اجرا نمایند. (جزئیات بیشتر)

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز پس از این بیانیه، ضمن تاکید بر اینکه اقدامات مذکور در چهارچوب برجام است، درصفحه شخصی توئیتر خود خطاب به اروپایی ها نوشت: بعد از یک سال صبر، ایران اقداماتی را که آمریکا اجرای آنها را غیرممکن نموده بود، متوقف کرد... اتحادیه اروپا و گروه 3+2 (فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه و چین) برای تغییر این وضعیت، فرصت رو به اتمامی دارد.

حدود یک سال پیش بود (18 اردیبهشت 1397) که دولت آمریکا به دستور ترامپ، به بهانه های واهی و ادعاهای بی اساس علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران، از توافق بین المللی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام خارج شده و تمام تحریم های هسته ای ذیل این توافق را در دو بازه 90 و 180 روزه مجددا اعمال کرد.

البته این تنها اقدام ضد ایرانیِ کاخ سفید طی یک سال گذشته نبود و دولت ترامپ هر هفته تحریم ها یا محدودیت های جدیدی را علیه اشخاص و نهادهای ایرانی یا غیر ایرانی مرتبط با تهران اعمال نموده است. گفتنی است که آمریکا در پیشبرد این اهداف خصمانه خود تنها نبوده و اتحادیه اروپا نیز با اقدامات ضد ایرانی تقریبا مشابهی، واشنگتن را همراه نموده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "اتحادیه اروپا ضرب الاجل هسته ای ایران را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا ضرب الاجل هسته ای ایران را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید