انتشار کتابی درباره ژانر خلقیات در ایران

به گزارش انجمن پارس، کتاب برآمدن ژانر خلقیات در ایران نوشته جمعی از نویسندگان منتشر شد.

انتشار کتابی درباره ژانر خلقیات در ایران

به گزارش انجمن پارس، این کتاب نوشته ابراهیم توفیق، سیدمهدی یوسفی، حسام ترکمان و آرش حیدری در 345 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 30 هزار تومان در انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات راهی بازار شد.

در درآمد کتاب آمده است: مسئله این تحقیق شرح خلقیات نویسی در ایران است. خلقیات نویسی یکی از گونه های ویژه نوشتارهای اجتماعی ایرانیان است که حیاتی طولانی و دستِ کم همپای گفتار اجتماعی جامعه شناسی علمی (آکادمیک) دارد و هنوز هم به نظر نمی رسد که بتوان از افول آن سخن گفت. هنگام شرح پدیده های اجتماعی، مثلا شرح اجتماعی چیستی و چرایی پدید آمدن یک سلسله متن نوشتاری که در مجموع یک واقعیت اجتماعی را شکل می دهند، می توان شرح را بر وجوه مختلف این واقعیت راسخ کرد و از جنبه های متفاوت به تبیین پدید آمدن و تطور آن پرداخت. این جنبه ها به طور بنیادی با تعریف ما از آن پدیده اجتماعی نسبت دارند. به فرض اگر بخواهیم شرحی اجتماعی از رویداد انقلاب اسلامی ایران ارائه کنیم، تعریف ما از انقلاب، پیش از هرچیز، جهت گیری های خاصی را در نسبت با این موضوع شکل می دهد و شرح را بر جنبه های متفاوتی از این رویداد راسخ می کند.

صحبت از خلقیات ایرانی در مجموعه متنوعی از متون پی گرفته شده است. این که ایرانیان چه خصلت هایی دارند و این خصلت ها چگونه به رفتارهای معینی می انجامد، یکی از موضوعاتی است که در گفتارهای روزمره، متون علمی و نیز متون نوشتاری غیرعلمی (غیرآکادمیک) به آن پرداخته می گردد. همچنین این گفته ها با اهداف متفاوت و گونه های دیگر سخن گره خورده اند و به نوعی مشخص حدودی جامع برای گفتارهای این چنینی ناممکن می کند. اما به نظر می رسد در میان این گونه های متفاوت و متنوع تفاوت های صوری، محتوایی و نیز تفاوت هایی در صندلی و عملکرد دیده می گردد که می تواند مبنایی برای دسته بندی های کلی و گزینش بخشی از این متون باشد.

همچنین در نوشته پشت جلد کتاب می خوانیم: خلقیات به چه معناست؟ حدود صوری آن چیست؟ به چه معنا واقعیتی اجتماعی است؛ یا به عبارت بهتر، چگونه می توان آن را مانند واقعیتی اجتماعی مطالعه کرد و این کار چه معنایی دارد؟ متونی که هدف اصلی و محوری آن ها پرداختن به خلقیات است و خود را به نوعی ذیل خلقیات نویسی تعریف می نمایند، چگونه فراوری و در کارزارهای نظری و عملی به کار گرفته شده اند؟

این ها پرسش هایی هستند که ابراهیم توفیق و همکارانش در این اثر، به دنیال یافتن پاسخ هایی برای آن ها برآمده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "انتشار کتابی درباره ژانر خلقیات در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار کتابی درباره ژانر خلقیات در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید