با چند نوع از محبوب ترین پارچه ها آشنا شوید

در بازار امروز انواع پارچه وجود دارد که بعضی از آن هر از گاهی محبوب یا به اصطلاح ترند می شوند و بعد از مدتی هم که از محبوبیت آن ها کم می گردد. در این اما پارچه هایی وجود دارد که همواره محبوب هستند و در هر مدی می توان از آن ها استفاده کرد یا همواره در صنعت مورد استفاده هستند.

با چند نوع از محبوب ترین پارچه ها آشنا شوید

پارچه به طور کل از بافتن الیاف تار و پود فراوری می گردد که این کار را در روش سنتی به صورت دستی و امروزه توسط دستگاه های بزرگ بافندگی انجام می دهند. نخستین پارچه 1900 سال قبل از میلاد در آسیای جنوبی بافته شد. یک پارچه ممکن است 100 درصد از یک نوع نخ یا به صورت ترکیبی از چند نخ با جنس مختلف بافته شده باشد. الیاف از نظر جنس به 3 دسته الیاف حیوانی، الیاف گیاهی و الیاف مصنوعی تقسیم بندی می شوند و اسم پارچه بر اساس نوع بافت، طرح و روند فراوری پارچه انتخاب می گردد. برای مثال پارچه ارگانزا قبل تر با ابریشم فراوری می شد و بعد از مدتی در فراوری آن از نخ های دیگر هم استفاده شد اما نام آن هنوز پارچه ارگانزا است.

هرکدام از انواع پارچه نام مختص خود را دارد که به یاری آن از دیگر پارچه هایی که همان بافت، طرح، الگوی ریسندگی، ظرافت و نخ را دارند، تشخیص داده می گردد. در این مقاله سعی داریم انواع پارچه و ویژگی های آن ها را به شما معرفی کنیم.

پارچه حریر

جزو پارچه هایی که چند نوع مختلف دارد که همگی غالبا لخت، سبک و نیمه شفاف هستند. جنس الیاف آن عموما پنبه است و بافت ساده ای دارد و در نقاط مختلف جهان فراوری می گردد. به همین دلیل نام های مختلفی مانند ململ و موسلین دارد. حریر هم مصارف بسیار گسترده ای دارد و شما می توانید از پرده خانه تا شال و لباس خود را از پارچه حریر تهیه کنید.

پارچه ارگانزا

یکی دیگر از پارچه های شفاف، توری مانند و براق با بافت ساده که معمولا که در گذشته از ابریشم یا سیلک بافته می شد اما امروزه با استفاده از الیاف مصنوعی مانند پلی استر یا نایلون بافته می گردد. از انواع پارچه ارگانزا می توان در لباس عروس و پیراهن های مجلسی استفاده کرد.

پارچه دریل

یک پارچه با الیاف پنبه که وزن متوسطی دارد و کج راه است. به علت مقاومت و عمر بالای پارچه دریل از آن در یونیفرم های نظامی و ارتشی بیشتر استفاده می گردد.

پارچه متقال

الیاف پارچه کتان یا کتانی مستقیما از گیاه کتان گرفته می شوند. که با ضخامت های مختلف فراوری گردد و ضخیم ترین نوع آن پارچه برزنتی است که وزن بسیار سنگین با مقاومت بالا دارد. پارچه کتان کاربردهای بسیار زیادی از جمله شلوار، کفش و لباس های ارتش دارد و با کمی تغییر می توان پارچه های دیگر از آن فراوری کرد. بیشترین استفاده آن در ساخت بعضی چادرها، کمربند، کیف، بوم نقاشی، روکش موتور و ماشین، کیسه شن و کفش کتانی است.

پارچه دنیم

پارچه دنیم همان پارچه شلوار جین محبوب شماست که از الیاف پنبه ای فراوری می گردد و بافت جناغی دارد. در این پارچه نخ پود از زیر دو یا چند نخ تار عبور می نماید تا به این بافت مورب دوست داشتنی برسد. برای تشخیص بهتر بافت می توانید به پشت پارچه نگاه کنید. پارچه جین معمولا به رنگ آبی سیر (ایندیگو) رنگ می گردد و با ابزار مختلف سنگ شور می گردد. این پارچه در سراسر جهان فراوری می گردد و جزو پرطرفدارترین پارچه ها است.

پارچه کرپ

پارچه ای که بافت ساده با گره های زیاد دارد و گره های آن ممکن است هم در یک جهت و هم در دو جهت خواب پارچه، یعنی هم در تار و هم در پود باشند. بافت پارچه کرپ هم به دلیل همین گره های دو طرفه است. این پارچه می تواند وزن های مختلفی داشته باشد؛ از پارچه کرپ سبک تا پارچه کرپ سنگین و لخت. بافت سبک این پارچه بافتی شبیه بافت پارچه حریر دارد و به خوبی پلیسه یا چروک می گردد. از پارچه کرپ در انواع پوشاک از شال سر، پیراهن و دامن گرفته تا لوازم منزل استفاده می نمایند.

پارچه داماسک

پارچه سنگینی که با الیاف مقاوم فراوری می گردد و معمولا برای لوازم خانگی مانند پرده و کوسن، مورد استفاده قرار می گیرد. این پارچه معمولا طرح های گیاهی و گل دارد و رنگ و لعاب جذابی به خانه شما می دهد.

پارچه شیفون

پارچه بسیار سبک، ظریف و حریری که با استفاده از الیاف مختلف بافته می گردد. پارچه شیفون می تواند از جنس ابریشم، الیاف مصنوعی، پلی استر، ریون و کتان بافته شده باشد. اما عموما با استفاده الیافی مانند نایلون و ابریشم بافته می گردد. این پارچه به راحتی رنگ می گردد و به همین دلیل در گستره رنگ های مختلفی وجود دارد. شیفون از تور عروس تا شال و لباس های روزمره یا مجلسی کاربرد دارد.

پارچه چیت

پارچه معروف و پرکاربرد که غالبا طرح گلدار دارد و با الیاف پنبه بافته می گردد. دو نوع چیت در بازار وجود دارد که نوع اول ظریف، سبک و بسیار مناسب برای لباس های خنک تابستانی و نوع دوم چیت آهاردار شده که آهار آن نیمه دائمی است و بعد از مدتی از بین می رود. این پارچه با ترکیبی از الیفا پنبه و پلی استر یا ریون فراوری می گردد و برای دامن، پیراهن و لباس راحتی بسیار مناسب است.

پارچه کنفی

پارچه سبک با بافت خشن که معمولا به عنوان پارچه مبلی و پارچه کوسن مورد استفاده قرار می گیرد. الیاف کنف در واقع الیافی است که ساقه گیاهی از خانواده گیاه شاهدانه، گرفته می گردد و نسبتا ارزان قیمت است.

پارچه زربفت یا زری بافی

پارچه ای بسیار ظریف و بسیار گران بها که پود آن از طلا و تار آن از ابریشم خالص بافته شده است. زری معمولا طرحی از گل یا انسان دارد و امروزه می توانید با ارزش ترین زری بافی ها را در موزه ها پیدا کنید.

پارچه نمدی

این پارچه خاص از جنس الیاف حیوانی فراوری می گردد. پارچه های نمدی بافته نمی شوند بلکه تحت گرما و فشار زیاد توسط چند نفر، پشم حیوان به شکل صفحاتی در می آید که از آن به عنوان پارچه استفاده های متنوعی می گردد. نام دیگر آن فوتر است و ایران یکی از فراوری نمایندگان مطرح آن در جهان محسوب می گردد. نمد استفاده های بسیار زیادی از جمله پوشاک و زیرانداز دارد.

منبع: دیجیکالا مگ

به "با چند نوع از محبوب ترین پارچه ها آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با چند نوع از محبوب ترین پارچه ها آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید