ترکیه 42 تانک لئوپارد را مخفیانه به قبرس اعزام نموده است

به گزارش انجمن پارس، بعضی رسانه ها از انتقال مشکوک چندین فروند تانک لئوپارد ارتش ترکیه به قبرس شمالی خبر دادند.

ترکیه 42 تانک لئوپارد را مخفیانه به قبرس اعزام نموده است

به گزارش گروه بین الملل انجمن پارس، بعضی رسانه ها گزارش نموده اند که ارتش ترکیه به طور مخفیانه 42 تانک آلمانی لئوپارد خود را به شهر کایتریا ، واقع در قبرس شمالی و در 10 کیلومتری نیکوزیا پایتخت این کشور انتقال داده است.

وبگاه احوال شنبه به نقل از وبگاه یونانی تو ویما نوشت که ارتش ترکیه تانک های لئوپارد ساخت آلمان و مهمات مربوطه را از استان ادیرنه در شمال غربی ترکیه و نزدیک مرز با یونان، با کشتی به قبرس شمالی انتقال داده است. این تحولات علی رغم مخالفت کنگره آمریکا و دولت آلمان در زمینه انتقال هرگونه جنگ افزار ساخت این دو کشور به قبرس رخ داده است.

بر اساس این گزارش، تنش های بین ترکیه و قبرس در چند ماه گذشته بابت اکتشاف گاز طبیعی در شرق مدیترانه شدت یافته است. ترکیه بعد از اقدام قبرس در زمینه اکتشاف گاز در منطقه، دو فروند کشتی ویژه عملیات حفاری خود را به منطقه اعزام کرد. قبرس نیز با جلب حمایت کشورهای دیگر اتحادیه اروپا، فعالیت های ترکیه را در شرق مدیترانه غیر قانونی خواند.

این در حالی است که یکی از مقامات ترکیه ای چندی قبل در واکنش به اعتراض آمریکا درباره شروع فعالیت های اکتشافی ترکیه در بخش شرقی دریای مدیترانه گفت که آنکارا از ثروت شهروندان خود و تُرک های شمال قبرس حمایت می نماید.

جاکاتای آرجیس از مقام های وزارت خارجه ترکیه در توییتی بدین منظور نوشت: ترکیه همچنان به حمایت از حقوق خود و حقوق شهروندان شمال قبرس درباره ثروت های طبیعی آن در دریای مدیترانه حمایت خواهد نمود. (جزئیات بیشتر)

جزیره قبرس بیش از چهار دهه است که به دو بخش ترک نشین در شمال و یونانی نشین در جنوب تقسیم شده و آنکارا روابط مناسبی با بخش یونانی نشین قبرس ندارد. تاکنون نیز کوشش هایی برای اتحاد دو قبرس اجرا شده، اما به شکست انجامیده است. یونان نیز خلال ماه های گذشته چندین بار از نقض حریم هوایی خود توسط جنگنده ها و هواپیماهای ترکیه ای خبر داده است. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "ترکیه 42 تانک لئوپارد را مخفیانه به قبرس اعزام نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه 42 تانک لئوپارد را مخفیانه به قبرس اعزام نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید