دولت نمی خواهد تحریم ها برداشته گردد، پاستور با مجلس لجاجت دارد

به گزارش انجمن پارس، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در مصوبه اخیر مجلس هم که در رابطه با اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها بود مشاهده کردیم که دولت با این مصوبه مجلس مخالفت کرد و علت آن این است که ...

دولت نمی خواهد تحریم ها برداشته گردد، پاستور با مجلس لجاجت دارد

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، در مصاحبه با خبرنگار پارلمانی انجمن پارس، در پاسخ به این سوال که آیا اختلافی بین مجلس و دولت وجود دارد که بعضی دوگانه ها شکل می گیرد؟ اظهار کرد: هیچ اختلافی بین دولت و مجلس شورای اسلامی نیست بلکه دولت با مجلس اختلافات و لجاجت هایی دارد.

وی ادامه داد مجلس هیچ گونه لجاجت و لجبازی با دولت ندارد یعنی دولت اگر بخواهد خدمتی به مردم کند مجلس با آغوش باز این حرکت را می پذیرد و به قول معروف مجلس قربون صدقه دولت هم خواهد رفت.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در مصوبه اخیر مجلس هم که در رابطه با اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها بود مشاهده کردیم که دولت با این مصوبه مجلس مخالفت کرد که علت آن این است که دولت نمی خواهد تحریم ها برداشته گردد بلکه می خواهد تحریم ها بر سر جایش باقی بماند.

قاضی زاده هاشمی توضیح داد: از این رو دولت می خواهد تحریم ها باقی بماند تا بودن خود را بتواند توجیه کند مثال عینی آن کسانی که با حصر مخالفت می کردند نمی خواستند حصر از بین برود، زیرا اگر از بین می رفت کاسبی این افراد هم از بین می رفت.

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه مثال بالا در خصوص تحریم ها هم صدق می نماید، تاکید نمود: بعضی ها دوست دارند تحریم ها باقی بماند تا از باب اینکه بگویند ما فقط می توانیم مذاکره کنیم تا تحریم ها برداشته گردد بتوانند مجددا بر سر قدرت باقی بمانند.

به گزارش انجمن پارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی صبح روز سه شنبه 11 آذر 99 در صحن علنی مجلس با کلیات و جزئیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها موافقت کردند.

متن کامل طرح به توضیح زیر است:

ماده 1- دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بلافاصله پس از تصویب این قانون، سالانه به میزان حداقل 120 کیلوگرم اورانیوم با غنای 20 درصد را فراوری و در داخل کشور ذخیره کند و نیازمندی های صلح آمیز صنایع کشور به اورانیوم با غنای بالای 20 درصد را به طور کامل و بدون تاخیر تامین کند.

ماده 2- در جهت تحقق ظرفیت یکصد و نود هزار سو غنی سازی، سازمان انرژی اتمی ایران، مکلف است پس از تصویب این قانون، ظرفیت غنی سازی و فراوری اورانیوم غنی سازی شده با سطح عنای متناسب هر یک از مصارف صلح آمیز کشور، به میزان ماهانه حداقل 500 کیلوگرم افزایش دهد و نسبت به نگهداری و انباشت مواد غنی شده در کشور و مصرف معین حجم مذکور اورانیوم غنی سازی شده، اقدام کند.

ماده 3- برای تحقق هدف مندرج در ماده 2، سازمان انرژی اتمی مکلف است ظرف مدت 3 ماه عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره سازی مواد را با درجه غنای موردنیاز، با حداقل 1000 دستگاه ماشین IR-2 m شروع کند و همچنین در همین بازه زمانی، عملیات غنی سازی و تحقیق و توسعه با ماشین های 6-IR را با حداقل 164 ماشین از این نوع شروع نموده و آن را ظرف مدت یکسال به 1000 دستگاه ماشین توسعه بدهد.

تبصره - سازمان انرژی اتمی مکلف است برای انتخاب و معین مکان نصب و استقرار ماشین های ذکر شده، استاندارد های سازمان پدافند غیرعامل را اخذ و اجراء نماید.

ماده 4- سازمان انرژی اتمی مکلف است نسبت به بهره برداری از کارخانه فراوری اورانیوم فلزی در اصفهان طی 5 ماه از تصویب این قانون اقدام کند.

ماده 5- سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است، همزمان با عملیات بهینه سازی و راه اندازی راکتور 40 مگاواتی آب سنگین اراک، نسبت به طراحی و ساخت یک راکتور آب سنگین 40 مگاواتی جدید با هدف فراوری رادیو ایزوتوپ های بیمارستانی با جدول زمانبندی اقدام کند. جدول زمان بندی این موضوع باید ظرف یک ماه به اطلاع مجلس برسد.

ماده 6- دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بند های 36 و 37 برجام، ظرف مدت 1 ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند. بر اساس این مصوبه دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد طرف توافق هسته ای در قبال ایران و عادی شدن روابط کامل بانکی و عدم برطرف موانع کامل صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، یک ماه پس از تصویب این قانون، اجرای داوطلبانه سند (پروتکل الحاقی) را متوقف کند.

ماده 7- دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است پس از 3 ماه از تصویب این قانون، گزارش دقیق اقدامات صورت گرفته از جانب طرف های برجامی در زمینه بازگشت به اجرای کامل تعهداتشان وفق برجام و برطرف تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند. چنانچه تا آن تاریخ روابط بانکی ایران در اروپا و و میزان خرید نفت آن ها از ایران به شرایط عادی و رضایت بخش بازنگشته باشد، دولت مکلف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف نماید.

ماده 8- چنانچه اعضای 1+4 نسبت به اجرای تعهدات خود و برطرف تحریم های هسته ای، نظامی، حقوق بشری و... علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایند، دولت موظف است گزارش دقیق اقدامات صورت گرفته و نیز پیشنهاد اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران در جهت بازگشت به تعهدات را به مجلس ارائه دهد. این پیشنهاد ظرف مدت یک ماه به همراه گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، جهت تصمیم گیری در صحن مجلس آنالیز می گردد.

ماده 9- مستنکفین از اجرای این قانون به تناسب، امتناع یا ممانعت از اجراء به طبقات 4 تا 7 طبقات مجازات تعزیری قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 محکوم می شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دولت نمی خواهد تحریم ها برداشته گردد، پاستور با مجلس لجاجت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت نمی خواهد تحریم ها برداشته گردد، پاستور با مجلس لجاجت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید