شکایت ایران از آمریکا؛ این بار در لندن

به گزارش انجمن پارس، چند روز پس از شروع دور نهایی تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داده که نماینده کشورمان در IMO (سازمان بین المللی دریانوردی) رسما شکایتی علیه این تصمیم یکجانبه ارائه خواهد نمود.

شکایت ایران از آمریکا؛ این بار در لندن

به گزارش انجمن پارس، در شرایطی که اتحادیه اروپا، چین، روسیه و تقریبا تمامی کشورهای دنیا اظهار داشتند که ایران پایبندی خود به برجام را به طور کامل ثابت نموده و از تحریم های جدید تبعیت نمی نمایند، اما فشارهای بین المللی دولت ایالات متحده باعث شده برخی محدودیت ها در عرصه های مختلف اقتصادی از جمله عرصه دریایی علیه ایران شکل گیرد.

چند روز پس از اعلام خروج ترامپ از برجام، بزرگترین لاینر بین المللی دنیا اظهار داشت که از آب های ایران خارج خواهد شد و پس از آن نیز تعدادی از شرکت های بیمه و رده بندی اعلام نموده اند که به دلیل محدودیت های اعمال شده از سوی آمریکا، امکان تداوم همکاری با ایران را نخواهند داشت.

دولت ایالات متحده نیز گفته که به جز بندر چابهار، سایر بنادر ایران وارد تحریم های جدید می شوند و شرکت هایی که در این بخش ها با ایران همکاری نمایند، از سوی این دولت جریمه خواهند شد. به دنبال این اتفاق، ایران گزارش و شکایتی را مستند به قوانین بین المللی آماده نموده که طبق اعلام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در روزهای آینده از سوی نماینده ایران در لندن ارائه خواهد شد.

محمد راستاد این را نیز گفته که هیچ کشوری در تحریم های جدید با آمریکا همراهی نمی نماید و پیش بینی می کنیم که در اجلاس پیش روی سازمان IMO حمایت قابل توجهی از ایران صورت گیرد.

اروپا دروازه های جدید باز کند

در این رابطه سعید ایزدیان - معاون سابق سازمان بنادر و دریانوردی - در گفت وگو با انجمن پارس درباره میزان اثرگذاری احتمالی شکایات ایران از آمریکا در IMO شرح داد: سازمان IMO به عنوان سازمانی زیر نظر سازمان ملل فعالیت می نماید که این موضوع در یک بعد برای ایران مثبت و در بعد دیگر منفی خواهد بود.

وی ادامه داد: با توجه به این که این سازمان تمامی قواعد و مقررات بین المللی در عرصه دریایی را وضع می نماید، می توان انتظار داشت که با حمایت احتمالی از ایران دولت آمریکا در این عرصه نیز مجبور به دفاع انفرادی از خود گردد، اما از سوی دیگر مشکل ما در تحریم ها مربوط به شرکت های بیمه و رده بندی می گردد که باید برای آنها چاره ای اندیشید.

ایزدیان با بیان این که اروپا باید برای حمایت از ایران دروازه های جدید همکاری باز کند، گفت: یکی از این گزینه ها می تواند راه اندازی شرکت های بیمه جدید باشد که با دور زدن تحریم های آمریکا، مراودات دریایی با ایران را اجرایی کند و حتی اگر این شرکت ها بیمه شوند نیز می توان باز گزینه های جدید به وجود آورد.

این کارشناس اظهار داشت: ایران از نظر دریایی جایگاهی غیرقابل کتمان در منطقه دارد و با توجه به این که اروپا اعلام نموده در برجام باقی خواهد ماند و حمایت خود از ایران را نیز حفظ می نماید، باید دو طرف چاره ای بیندیشند تا این تحریم های یکجانبه نتواند به حرکت دریایی ایران لطمه ای وارد کند، زیرا در غیر این صورت اقتصاد ایران با مشکل روبرو می گردد و به این ترتیب اثرگذاری برجام و صحبت های مطرح شده از سوی اروپایی ها از واقعیت فاصله خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شکایت ایران از آمریکا؛ این بار در لندن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت ایران از آمریکا؛ این بار در لندن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید