صرفه جویی سالانه 2 میلیون لیتر آب شرب در پردیس علوم دانشگاه تهران

به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه تهران، با اجرای بازچرخانی آب خاکستری توسط هسته حذف، بازیافت و بهیافت آلاینده های شیمیایی سالانه 2 میلیون لیتر آب شرب در پردیس علوم دانشگاه تهران صرفه جویی می گردد.

صرفه جویی سالانه 2 میلیون لیتر آب شرب در پردیس علوم دانشگاه تهران

ایران به دلیل شرایط جغرافیایی و کمبود نزولات جوی و به ویژه در طی سال های اخیر با کمبود آب روبرو بوده و لازم است در این مورد چاره اندیشی گردد.

بازیافت آب خاکستری علاوه بر ایجاد یک منبع جایگزین برای مصارفی نظیر فلاش تانک ها و آبیاری، موجب کاهش بار ورودی به تصفیه خانه های فاضلاب و کاهش هزینه های انتقال و صرفه جویی آب مصرفی می گردد.

در این راستا طرح بازیافت آب خاکستری در پردیس علوم دانشگاه تهران توسط علیرضا بدیعی استاد دانشکده شیمی پردیس علوم وارد مرحله اجرایی شده و تاکنون بخشی از این پروژه به صورت عملی اجرا شده که با فراهم سازی امکانات و تجهیزات به صورت کامل اجرا خواهد شد.

پردیس علوم دانشگاه تهران با حدود 2 هزار و 500 دانشجو و 500 کارمند و عضو هیات علمی سالانه به طور متوسط دو میلیون لیتر فاضلاب فراوری می گردد. سالانه این حجم آب بدون استفاده به سیستم فاضلاب شهری وارد می گردد. این در حالی است که بازچرخانی و بازیافت آب خاکستری مزایای بسیاری دارد و باعث صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب و سایر هزینه های مرتبط می گردد.

در این طرح با استفاده از یک سیستم تصفیه ساده، طی چند مرحله تصفیه اولیه بر روی فاضلاب انجام و آب فاضلاب برای استفاده مجدد آماده می گردد.

با توجه به اینکه مشکل اصلی در استفاده از فاضلاب، آلودگی میکروبی است در این طرح از روش های نوین مانند روش میکروب زدایی فوتوکاتالیستی برای حذف آلاینده های میکروبی استفاده و آب تصفیه شده مجددا برای استفاده در فلاش تانک ها به سیستم بازگردانده می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "صرفه جویی سالانه 2 میلیون لیتر آب شرب در پردیس علوم دانشگاه تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صرفه جویی سالانه 2 میلیون لیتر آب شرب در پردیس علوم دانشگاه تهران"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید