مذاکرات هسته ای با جدیت و اراده سیاسی قوی جریان دارد

خبرنگاران: وزیر امور خارجه کشورمان در گزارشی به رویدادهای هفته پیش از جمله سفر هیأت پارلمانی ایتالیا به ایران، دیدار از ترکیه و نیز مذاکرات کارشناسی هسته ای بین ایران و شش قدرت جهانی پرداخت.

مذاکرات هسته ای با جدیت و اراده سیاسی قوی جریان دارد

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرنگاران؛ محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، در صفحه فیس بوک خود به روال گذشته گزارشی را درباره عملکرد خود و دستگاه دیپلماسی ایرانی ارائه کرد. وی نوشت:

دوستان سلام

نزدیک ساعت 7 صبح چهارشنبه 18 دی ماه است و باید به جلسه هیئت دولت بروم. ولی چون مدتی است سعادت گزارش دادن خدمت شما را نداشتم خواستم فقط چند کلمه ای را خدمت شما تقدیم کنم.

در چند هفته گذشته و در دوران بیماری و پس از فوت مادر بزرگوارم، بسیاری از شما با محبت ها و دعاهایتان بنده را شرمسار کردید. از همه شما متشکرم و امیدوارم خداوند به همه شما و عزیزانتان سلامتی و طول عمر بابرکت و به گذشتگان تان رحمت و مغفرت عنایت بفرماید.

این روزها رفت و آمدهای هیئت های خارجی به ایران بسیار زیاد شده است. در این میان گروه های پارلمانی متعددی از کشورهای اروپایی هم به ایران سفر داشته اند. از جمله در دو روز گذشته، دیدارهایی با رییس و نایب رییس کمیسیون روابط خارجی سنای ایتالیا و اعضای هیئت دوستی پارلمانی مجالس اعیان و عوام انگلیس داشته ام. آنچه مشهود است درک این نکته توسط اکثر کشورهاست که ایران نقش قابل توجهی در منطقه و فراتر از آن دارد و نمی توان حضور ایران را نادیده گرفت.

گسترش همه جانبه روابط متوازن و بر اساس احترام متقابل و موضع برابر سیاست دولت تدبیر و امید است که با جدیت دنبال خواهد شد. سفر من در آغاز هفته به ترکیه دستاوردهای خوبی برای گسترش روابط دوجانبه مالی و تسهیل وضعیت کنسولی ایرانیان در ترکیه به دنبال داشت که امیدوارم نتایج ملموس خوبی برای کشور و مردم خوب و بزرگوار ایران داشته باشد. انشاءالله در روزها و هفته های آینده هم سفرهای دوجانبه و منطقه ای متعددی به کشورهای تأثیرگذار در مناطق مختلف خواهم داشت که ادامه سیاست تعامل سازنده با دنیا است.

مذاکرات هسته ای نیز با جدیت و اراده سیاسی قوی جریان دارد و هیات های کارشناسی ایران و 1+5 ده ها ساعت مذاکره فشرده داشته و به نتایج مثبتی رسیده اند. آخرین دور مذاکرات کارشناسی از ساعت 8 صبح دوشنبه قبل آغاز شد و یک سره تا ساعت 7 صبح سه شنبه (یعنی حدود 23 ساعت) ادامه داشت و بعد به دلیل آغاز تعطیلات سال نو میلادی متوقف شد. این نشانه جدیت طرفین برای رسیدن به تفاهم و آغاز روند اجراست. سفر همکار خوبم دکتر عراقچی برای مذاکره با مقامات اتحادیه اروپا در روزهای پایانی هفته جاری در ادامه این کوشش هاست. ما برای ادامه جهت بر اساس برنامه اقدامی که در ژنو مورد توافق وزرا نهاده شد بسیار جدی هستیم و معتقدیم با تعهد متقابل به توافق ژنو، پیشرفت و ورود به مرحله سخت بعدی یعنی مذاکره و دستیابی به راهکار جامع کاملا امکان پذیر است.

خدا یار و نگهدارتان. شاد و سربلند باشید.

منبع: تسنیم

به "مذاکرات هسته ای با جدیت و اراده سیاسی قوی جریان دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات هسته ای با جدیت و اراده سیاسی قوی جریان دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید