مذاکرات وزرای خارجه روسیه، آذربایجان و ارمنستان درباره مناقشه قره باغ

وزیران امور خارجه روسیه، آذربایجان و ارمنستان، امروز در مذاکراتی غیرعلنی در مسکو، دورنمای حل و فصل مناقشه قره باغ کوهستانی را با توجه به نتیجه مذاکرات اخیر رئیس جمهوری آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان در وین، مورد آنالیز قرار می دهند.

مذاکرات وزرای خارجه روسیه، آذربایجان و ارمنستان درباره مناقشه قره باغ

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز (دوشنبه) در مسکو با المار محمدیاروف و سهراب مناتساکیان وزرای امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان نشستی سه جانبه دارد تا دورنمای روند حل و فصل مناقشه قره باغ کوهستانی را مورد آنالیز قرار دهد. این رایزنی ها که بدون حضور خبرنگاران و در پشت درهای بسته انجام خواهد شد، با توجه به نتیجه مذاکرات الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در وین در تاریخ 29 ماه مارس (9 فروردین ماه) صورت می گیرند.

در ادامه نشست سه جانبه امروز در مسکو، ایگور پاپوف (از روسیه)، استفان ویسکونتی (از فرانسه) و اندرو شوفر (از آمریکا)، روسای مشترک گروه مینسک درباره حل و فصل مناقشه قره باغ که زیر نظر سازمان امنیت و همکاری اروپا فعالیت دارد، نیز به جمع وزرای خارجه خواهند پیوست.

مذاکرات علی اف و پاشینیان در پایتخت اتریش،چهارمین دور از نشست های دوجانبه آنها و نخستین مذاکرات رسمی آنها بشمار می رود. پیش از این دو مقام بلندپایه آذربایجان و ارمنستان در حاشیه دو نشست سران کشورهای عضو جامعه مشترک المنافع در دوشنبه و سن پترزبورگ (در ماه سپتامبر و دسامبر سال 2018) و همچنین در حاشیه نشست جهانی اقتصاد در داووس (ژانویه سال 2019) با یکدیگر بطور غیررسمی دیدار نموده بودند.

مهمترین نتیجه مذاکرات علی اف و پاشینیان در وین، آمادگی دو طرف برای ادامه گفت وگوهای مستقیم درباره حل و فصل مناقشه قره باغ کوهستانی بود. رهبران آذربایجان و ارمنستان تاکید کردند که ایجاد شرایط مناسب برای یاری به ایجاد صلح و ثبات در این منطقه و اتخاذ تدابیر دقیق و معین در آینده برای پیشبرد مذاکرات درباره حل و فصل مناقشه قره باغ بسیار اهمیت دارد. علاوه بر این، علی اف و پاشینیان درباره اقدامات انسان محبت آمیز دو طرف در منطقه قره باغ، لزوم برقراری آتش بس و تکمیل مکانیزم روابط مستقیم در این راستا به توافق رسیده بودند.

لازم به یادآوری است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز در جریان مذاکراتی تلفنی جداگانه با الهام علی اف و نیکول پاشینیان، نتیجه مذاکرات آنها در وین را مورد آنالیز قرار داده و بر اهمیت ادامه مذاکرات مستقیم بین مقامات باکو و ایروان تاکید و آمادگی مسکو برای ارائه هر نوع یاری لازم به منظور دست یابی به صلح پایدار در منطقه قره باغ کوهستانی، زیر نظر سازمان امنیت و همکاری اروپا را اعلام نموده بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "مذاکرات وزرای خارجه روسیه، آذربایجان و ارمنستان درباره مناقشه قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات وزرای خارجه روسیه، آذربایجان و ارمنستان درباره مناقشه قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید