موافقت وزیر با یک پیشنهاد، مدیریت 400 میلیون دلار به نفع ورزش

خبرنگاران - گروه ورزش: چندین دهه از ساخت اولین بازی کامپیوتری در دنیا میگذرد. البته سالها طول کشید تا این بازی ها شکل رسمی تری نسبت به حالت اولیه و ابتدایی خود گرفته و در قالب یک صنعت گسترده تر شوند. این گستردگی اما تا آنجا ادامه پیدا کرد که برای بازی های رایانه ای صندلی خاصی در ورزش دنیا ایجاد شد طوریکه امروز برای آن لیگ دنیای هم تعریف شده است.

موافقت وزیر با یک پیشنهاد، مدیریت 400 میلیون دلار به نفع ورزش

ایران هم از کشورهای پیشرو در بازی های رایانه ای است که سال ها پیش فعالیت در این رشته را شروع کرد و تا به آنجا ادامه داده که امروزه میلیون ها دلار به عنوان گردش اقتصادی سالیانه آن در کشور تخمین زده می گردد. بر همین اساس و به منظور استفاده از درآمد حاصل از بازی های رایانه ای برای ورزش، صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش پیشنهادی مطرح نموده که با موافقت وزیر ورزش همراه بوده و مرحله اجرا هم رسیده است.

واگذاری مدیریت انجمن بازی های رایانه ای به صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش

مردادماه سال 85 و با موافقت سازمان تربیت بدنی وقت انجمن بازی ها و ورزش های الکترونیک به عنوان متولی بازی های رایانه ای در کشور تاسیس و شروع به کار کرد. این انجمن البته با همان نام انجمن بازی های رایانه ای و زیر نظر فدراسیون ورزش های همگانی شکل گرفت.

هفت سال بعد از شروع به کار اما به خاطر تحت پوشش قرار دریافت ورزش های رادیو کنترل و رباتیک که افزایش تعداد کلی کمیته های انجمن از دو به چهار کمیته را موجب شد، نام این انجمن از بازی های رایانه ای به انجمن بازی ها و ورزش های الکترونیک تغییر کرد.

دیگر تغییر ایجاد شده در رابطه با این انجمن هم در خصوص مدیریت آن ایجاد شد. بر این اساس و با توجه به فراگیری رشته ورزش های الکترونیک در میان مخاطبان و همچنین ماهیت قهرمانی و مدال آوری این رشته در میان سایر رشته های ورزشی، با موافقت دو معاونت ورزش همگانی و ورزش قهرمانی و وزارت ورزش مقرر شد انجمن بازی ها و ورزش های الکترونیک از فدراسیون همگانی منفک و به فدراسیون انجمن های ورزش ملحق گردد. این جابه جایی آذرماه سال 94 انجام شد.

حالا و بعد از گذشت 13 سال از تاسیس و شروع به کار انجمن بازی ها و ورزش های الکترونیک، مسئولیت این انجمن به صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش واگذار شده است. این واگذاری با پیشنهاد مصطفی ابطحی مدیریت این صندوق و موافقت مسعود سلطانی فر وزیر ورزش اجرا شده است.

مدیریت 400 میلیون دلار گردش اقتصادی سالیانه

واگذاری مسئولیت انجمن بازی های و ورزش های الکترونیک به صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کمتر از یک ماه پیش انجام شد. به گفته مدیرعامل این صندوق، این کار در راستای استفاده از درآمدهای بالای بازی های رایانه ای برای ورزش اجرا شده است.

سید مصطفی ابطحی مدیرعامل صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش در تبادل نظر با خبرنگاران در این زمینه شرح داد و گفت: ایران 7 میلیون پی اس فور باز حرفه ای دارد و 20 میلیون نفر در سطح متوسط این رشته را دنبال می نمایند. مهمتر اینکه گردش اقتصادی سالیانه بازی های رایانه ای در ایران 400 میلیون دلار است.

وی توضیح داد: اینها در حالی است که برای مدیریت این رقم و استفاده از آن در ورزش هیچ متولی وجود نداشت. به همین دلیل به وزیر ورزش پیشنهاد کردیم تا مدیریت انجمن بازی ها و ورزش های الکترونیک را به صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش بدهد. خوشبختانه حدود یک ماه پیش با این پیشنهاد موافقت شد.

مدیرعامل صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش تاکید نمود: در واقع انجمن بازی ها و ورزش های الکترونیک از نظر اداری کماکان زیر نظر فدراسیون انجمن های ورزشی است اما از نظر کارکرد و درآمدزایی با حمایت این صندوق پیگیر فعالیت های خود خواهد بود تا بتوانیم حداقل بخشی از 400 میلیون دلار گردش اقتصادی سالیانه بازی های رایانه ای را به وسیله صندوق وارد ورزش کنیم.

بازی های رایانه ای و مسائل حق امتیاز

به گزارش خبرنگاران، مسئولان انجمن بازی ها و ورزش های الکترونیک در ساختمانی که صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش در آن قرار گرفته است، پیگیر برنامه های خود هستند تا اینگونه نظارت نزدیک تری از طرف این صندوق بر فعالیت های این انجمن صورت بگیرد.

البته صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش در حالی مالکیت بازی های رایانه ای را عهده دار شده که حق امتیاز کماکان به قوت خود باقی است و همین موضوع می تواند بر درآمد حاصل از این بازی ها و مدیریت آن تاثیرگذار باشد.

ابطحی هم این مسئله را تایید می نماید اما معتقد است همین که بخش کوچکی از درآمد بالای ورزش های رایانه ای وارد ورزش گردد، می تواند به اتفاقاتی بزرگ در این عرصه را رقم بزند.

وی در این زمینه به خبرنگاران گفت: در واقع با پیشنهاد مطرح شده و موافقت وزیر فراوری و نظارت بر بازی های رایانه ای از این پس در اختیار صندوق حمایت از قهرمانان است. البته قاعدتاً در خصوص حق امتیاز با مسائل همیشگی روبرو خواهیم شد چراکه در ایران مالکیت معنوی معنا ندارد. با این حال اعتقاد داریم این مدیریت می تواند برای ورزش خیلی مثمرثمر باشد چراکه اگر از 400 میلیون دلار گردش اقتصادی سالیانه بازی های رایانه ای و به خاطر بسیاری از مسائل مانند حق امتیاز، 399 میلیون دلار آن به بیراهه برود و فقط یک میلیون دلار وارد ورزش گردد، بازهم خوب و نتیجه بخش خواهد بود.

مدیرعامل صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش تاکید نمود: درست است که ورزش الکترونیکی یک ورزش سنتی و مدال آور در میادین جهانی نیست اما بپذیریم که رشته های الکترونیکی به قدری پیش رفته اند که ورزش جهان را فرا گرفته اند. در سطح جهانی برای این رشته لیگ جهانی شکل گرفته، بنابراین باید در داخل کشور توجه بیشتری به آن داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "موافقت وزیر با یک پیشنهاد، مدیریت 400 میلیون دلار به نفع ورزش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت وزیر با یک پیشنهاد، مدیریت 400 میلیون دلار به نفع ورزش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید