10 خاصیت ارزشمند روغن نارگیل برای پوست، مو و زیبایی

روغن نارگیل از بهترین روغن های طبیعی است که علاوه بر ارزش غذاییِ قابل توجه، خواص فراوانی هم برای پوست، مو و ناخن دارد. این روغن پرخاصیت، بهترین مرطوب کنندۀ طبیعی است و منجر به تقویت و بازسازیِ پوست و مو می گردد. روغن نارگیل شوره، آکنه، پینه و التهابات پوست و مو را از بین می برد، ضد آفتاب و ضدباکتری است و حتی برای کاهش حساسیت های دندانی هم مفید است. این مقاله به 10 خاصیت مهم روغن نارگیل اشاره نموده و استفاده از آن را در برنامۀ مراقبتی روزانه توصیه می نماید.شما دربارۀ روغن های طبیعی چه می دانید و چه قدر از مزایای آن ها بهره مند می شوید؟

10 خاصیت ارزشمند روغن نارگیل برای پوست، مو و زیبایی

روغن نارگیل محصول طبیعیِ فوق العاده ای است که می توان آن را به راحتی و به شیوه های مختلف در برنامۀ مراقبت و زیباییِ روزانه لحاظ کرد. این روغن ارگانیک سرشار از اسیدهای چرب و یکی از بهترین مرطوب نماینده های پوست است که خاصیت الاستیسیته و ارتجاعی پوست را افزایش می دهد و به همین دلیل می تواند خاصیت ضدپیری داشته باشد. علاوه بر این روغن نارگیل حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان ها به ویژه ویتامین E است که سبب محافظت از پوست دربرابر آسیب های خارجی و آسیب ناشی از پرتوهای مضر خورشید می گردد. ضمن آن که از اسیدلوریک تشکیل شده است که خواص ضدمیکروبی دارد و می تواند با باکتری های مولد آکنه مقابله کند.

البته اگر روغن نارگیل را ندیده باشید یا تاکنون از آن استفاده نکرده باشید، واژۀ روغن کمی گمراه نماینده است، چون تا وقتی که به پوست برخورد نکرده و با دمای بدن منطبق نشده باشد، حالت جامد دارد. این روغن در روزهای گرم تابستان مثل روغن معمولی ذوب می گردد اما اگر در دمای معمولی اتاق قرار بگیرد مثل روغن شیرینی پزی است و شکل مایع ندارد هرچند پس از استفاده روی پوست بلافاصله ذوب می گردد و حالت جامد خود را از دست می دهد. روغن نارگیل به طور گسترده در دسترس همگان قرار گرفته است و مادۀ خیلی گرانی نیست. این روغن نزد آن دسته افرادی که جویای محصولات طبیعیِ مراقبت از زیبایی هستند بسیار محبوب شده است و هنگامی که در رژیم زیبایی تان قرار می گیرد به روش های متعدد قابل استفاده است. 10 کاربرد مهم روغن نارگیل را در سطور زیر بخوانید:

1- می توانید از روغن نارگیل به عنوان مرطوب نمایندۀ صورت بهره ببرید

اگر می خواهید پوست صورتتان شاداب، باطراوت و سالم باشد، روغن نارگیل را جایگزین کرم مرطوب نمایندۀ صورت فعلی تان قرار دهید. هر شب قبل از خواب کمی روغن نارگیل به صورتتان بمالید. همان مقدار اندکی که استفاده می کنید، به میزان قابل توجهی جذب پوستتان خواهد شد و اثرگذار است. می توانید از این روغن در سایر نواحی بدن خصوصاً بخش های خشک و ترک خورده مثل آرنج، زانو یا پاشنۀ پا هم بهره ببرید. البته کمی طول می کشد تا به عنوان مرطوب نماینده عمل کند ولی تأثیر شگفت آوری دارد.

2- می توانید از روغن نارگیل به عنوان تقویت نمایندۀ مو بهره ببرید

روغن نارگیل یکی از بهترین تقویت نماینده های مو است. لازم نیست هر روز استفاده گردد ولی با چند بار استفاده در هفته به نحو مؤثری نقش حالت دهنده و تقویت نمایندۀ مو را ایفا می نماید. کافی است بعد از شامپوی معمولی از این روغن بهره ببرید و بهتر است بگذارید 10 دقیقه روی موهایتان بماند. پس از آن موها را آبکشی کنید. روغن نارگیل موهایتان را صاف و ابریشمی می نماید. ازآن جایی که کمی طول می کشد تا از موهایتان پاک گردد بهتر است استفاده از روغن نارگیل را موکول کنید به آخر هفته یا مواقعی که لازم نیست فوراً از خانه بروید. اگر بهترین شیوه و مقدار مناسب استفاده از این روغن را پیدا کنید، خودتان متوجه تأثیرات شگفت آور آن خواهید شد و شیفتۀ خواص بی نظیرش می شوید.

3- می توانید از روغن نارگیل به عنوان کرم دور چشم بهره ببرید

از آن جایی که روغن نارگیل مرطوب نمایندۀ خارق العاده ای است، بهترین گزینه برای استفاده دور چشم است. استفاده از مقدار کمی روغن نارگیل به تقویت پوست اطراف چشم یاری می نماید، سبب آب رسانی به بافت حساس این ناحیه می گردد و خطوط ماندگار را از پوست خشک می زداید. فقط کافی است از تماس روغن با چشم هایتان بپرهیزید.

4- روغن نارگیل کوتیکول های پوست را مداوا می نماید

اگر کوتیکول های پوستیِ خشک و شنماینده ای دارید، روغن نارگیل حکم نرم نماینده و بهبوددهنده را ایفا می نماید. نخست باید با روغن نارگیل این نواحی را ماساژ بدهید و اجازه بدهید کمی بماند تا رطوبت پوست را افزایش دهد و خشکه ها را نرم کند. پس از آن با ابزار مانیکور و گوشه گیر ناخن، کوتیکول های آزاردهنده را خارج کنید. چون این روغن درحالت طبیعی جامد است و در دمای اتاق ذوب می گردد، بهتر است قدری از آن را در شیشۀ کوچکی بریزید و در کنار ابزار مانیکورتان قرار دهید تا هر بار که ناخن هایتان را آنالیز می کنید، بتوانید به راحتی از آن بهره ببرید.

5- روغن نارگیل می تواند کرم اصلاح صورت و بدن باشد

اگر پوست حساسی دارید و نمی توانید مواد تشکیل دهندۀ ژل یا کرم های اصلاح را تحمل کنید، بهترین گزینۀ جایگزین، روغن نارگیل است. این روغن از پوستتان محافظت می نماید و ناحیۀ اصلاح را مرطوب و نرم نگه می دارد. به این ترتیب پس از اصلاح نیازی به افترشیو هم نخواهید داشت.

6- روغن نارگیل می تواند پاک نمایندۀ صورت باشد

حتی می توانید از روغن نارگیل برای پاک کردن صورت بهره ببرید. روغن نارگیل بسیار ملایم است و منافذ پوست را مسدود نمی نماید. شاید تمیزکردن صورت با روغن ترسناک به نظر برسد خصوصاً اگر پوست چربی داشته باشید، اما باید بدانید که روغن نارگیل یکی از مؤثرترین محصولات طبیعی برای از بین بردن آکنۀ پوست است. البته باید امتجان کنید و ببینید با پوستتان سازگار است یا نه. خیلی از افرادی که پوست چرب و مستعد آکنه دارند از روغن نارگیل برای مراقبت دائمی دربرابر آکنه استفاده می نمایند.

7- روغن نارگیل می تواند بهترین لایه بردار پوست پا باشد

کمی شکر یا نمک حمام به روغن نارگیل اضافه کنید و با این کار بهترین اسکراب پوست پا را بسازید. حتماً روغن و مواد دیگر را در کاسه ای جداگانه با قاشق مخلوط کنید و خمیر اسکراب را بسازید. حواستان باشد که این مواد را جداگانه و ترکیب نشده به پوست نمالید چون گرمای پوستتان روغن را به سرعت ذوب می نماید. روغن نارگیل خاصیت ضد قارچی دارد و به همین دلیل برای اسکراب پا ایده آل است. علاوه بر این شکر یا نمک، پوسته های خشک و خشن پا را می زدایند و لایه برداری می نمایند. ضمناً روغن نارگیل هر نوع پینه یا میخچۀ پا را از بین می برد.

8- از روغن نارگیل به عنوان مرطوب نماینده و نرم نمایندۀ لب بهره ببرید

روغن نارگیل در هر ناحیه از بدن به عنوان بهترین مرطوب نماینده عمل می نماید و بهترین گزینه برای درمان سریعِ خشکی و ترک لب است. می توانید کمی شکر به روغن نارگیل اضافه کنید و اسکراب لایه بردار لب بسازید. هر شب قبل از خواب کمی روغن نارگیل به لب ها بمالید تا لب هایی سالم و شاداب داشته باشید.

9- روغن نارگیل وز و جعد ناخواستۀ مو را مهار می نماید

اگر از وز مو کلافه شده اید کمی روغن نارگیل به موهایتان بزنید تا به راحتی وز و جعد مو را مهار کنید. کمی روغن کفایت می نماید. بیش از آن موهایتان را چرب می نماید.

10- روغن نارگیل به درمان آکنه یاری می نماید

روغن نارگیل خاصیت ضدباکتریایی دارد و به همین دلیل برای پوست های حساس و مبتلا به آکنه مفید است. کمی جوش شیرین را با روغن نارگیل ترکیب کنید و به این ترتیب بهترین لایه بردار و داروی طبیعی و ملایمِ ضدآکنه را بسازید. این ترکیب را باید به آرامی و با حرکات دورانی به پوست بمالید تا سلول های مردۀ پوست خارج و آکنه درمان گردد. سپس پوستتان را با آب بشویید و خشک کنید. خواص ضدباکتریایی روغن نارگیل با باکتری های مولد آکنه مقابله می نماید و از بروز آکنۀ مجدد جلوگیری می نماید.

عوارض جانبی روغن نارگیل بسیار نادر است و معمولاً چنین چیزی گزارش نمی گردد. اگر به نارگیل حساسیت ندارید روغن نارگیل را در برنامۀ مراقبتی روزانه تان بگنجانید و از خواص شگفت انگیز این مادۀ طبیعی و ارزشمند بهره مند شوید.

منبع: وبلاگ بامیلو

به "10 خاصیت ارزشمند روغن نارگیل برای پوست، مو و زیبایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 خاصیت ارزشمند روغن نارگیل برای پوست، مو و زیبایی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید